Trvalý pobyt v Kanadě
Kanada je jednou z nejpreferovanějších anglicky mluvících zemí, kde lidé z celého světa nacházejí nový domov. Budeš jedním z nich? Naše imigrační konzultantka ti ráda pomůže najít tu ideální cestu do Kanady.
Konzultace zdarma Více informacíProč je Kanada oblíbená
Země javorového listu nabízí přátelskou atmosféru, milé lidi, multikulturní prostředí, vysokou životní úroveň, pracovní příležitosti a skvělý vzdělávací systém.
Kanada je rozlohou druhou největší zemí na světě s pouze 40 miliony obyvateli. Soused Spojených států vidí svůj ekonomický růst právě v navyšování své populace. Z tohoto důvodu má Kanada celkem otevřenou imigrační politiku. Je otevřena lidem, kteří se chtějí začlenit do společnosti a budovat tak její ekonomiku.
V Kanada je nádherné země, kde tě čekají úchvatné hory, jezera, vodopády, pláže a lesy. Pravděpodobně potkáš medvědy či losy. Kanada je outdoorovým rájem pro všechny sportovní nadšence. Lyže, snowboard, skialpy, lezení, kempování, horská cyklistika, trekování, kajaky, rafty a dokonce i surfování - to všechno můžeš v Kanadě provozovat.
Co znamená trvalý pobyt?
V Kanadě rozlišujeme 3 statusy pobytu: dočasný pobyt (Temporary Residence), trvalý pobyt (Permanent Residence = PR) a občanství (Citizenship). Dočasný pobyt má svoji expiraci, na jejíž konci musíš opustit Kanadu, pokud nepřejdeš na jiný typ víz. Mezi Temporary Residence patří např. studium, Working Holiday, eTA (pro turisty) a několik typů pracovních víz.
Trvalý pobyt je status po imigraci do Kanady, bez expirace. Pro zachování rezidence v Kanadě musíš strávit minimálně 730 dní (2 roky) z posledních 5 let. Jinak můžeš o tento status přijít.
PR ti umožní v Kanadě volně studovat, pracovat, podnikat, koupit si nemovitost a získat nárok na sociální benefity.
Oficiální informace o vízových a imigračních možnostech najdeš na webu kanadské vlády Canada.ca.
Cesty k trvalému pobytu
Níže se podíváme na dvě nejběžnější cesty k trvalému pobytu - federální program Express Entry a provinční programy.
Cest k trvalému pobytu je více, může se jednat např. o programy pro uprchlíky, profesionální sportovce, investory, apod. Tyto programy ale nejsou pro nás Čechy a Slováky běžné.
Express Entry
Nebo-li EE, je federální program pro kvalifikované pracovníky, kteří se nachází v Kanadě nebo mimo ni.
V rámci EE jsou 3 kategorie: Canadian Experience Class (podmínka alespoň 1 rok pracovní zkušenosti v Kanadě na kvalifikové pozici), Federal Skilled Worker (pro vysoce kvalifikové jedince s pracovními zkušenostmi mimo Kanadu) a Federal Skilled Trade (řemeslníky s potřebnou kvalifikací).
Každá žadatel získává body za faktory jako: věk, test angličtiny nebo francouzštiny, vzdělání, pracovní zkušenosti a několik dalších oblastí. Nejvíce žadatelů z ČR a Slovenska jde cestou Canadian Experience Class a to z důvodu velkého počtu bodů za roční pracovní zkušenost na kvalifikované pozici v Kanadě.
Kanadská vláda v průběhu roku losuje žadatele z tzv. poolu, kde jsou všichni seřazeni podle bodů. Na základě posledního vylosovaného se určuje aktuální spodní hranice bodů. Když si tedy podle kalkulačky na webu kanadské vlády spočítáš své aktuální a potenciální body, zjistíš své šance.
Provinční programy
Nebo-li PNP reagují na aktuální potřebu po absolventech vysokých škol v dané provincii, kvalifikovaných pracovnících v různých sektorech či podnikatelích.
Na základě žádosti o pracovní povolení přes PNP tě provincie nominuje do Express Entry s bonusem 600 bodů. V dalším kole losování tak budeš mít dostatek bodů a můžeš požádat o trvalý pobyt.
Celkově je napříč všemi provinciemi přes 80 různých programů. Vyznat se v nich není snadné. Nejlepší je nám napsat a propojíme tě s naší certifikovanou imigrační konzultantkou.
Přes studium k trvalému pobytu
Studium na College nebo univerzitě se nejjednoduším způsobem, jak kdykoliv během roku vycestovat do Kanady. Výhodou i je, že věk není pro nikoho limitem. V Kanadě může studovat kdokoliv ve věku 18+.
Studium ti pomůže zlepšit si angličtinu, začlenit se do společnosti, získat cenné kontakty a získat potřebnou kvalifikaci pro uplatnění se na pracovním trhu.
Tvým cílem během studia vysoké školy v Kanadě by mělo být najít si kvalifikovanou práci. Jakmile přejdeš na pracovní povolení jako např: Working Holiday, Young Professionals, Post Graduate Work Permit (PGWP) či LMIA, budeš sbírat potřebnou pracovní zkušenost do programu Express Entry.
V mnoha případech můžeš po studiu získat pracovní povolení i přes provinční program.
Napiš nám zprávu a rádi ti pomůžeme s výběrem vhodného studijního programu.
Domluv si konzultaci zdarma
Nemělo by ti uniknout
Přihlaš se k odběru novinek, článků, rozhovorů, akcí a zůstaň tak neustále v obraze.
Přednášky v Praze a Liberci: Studium a práce v Austrálii
Chceš studovat a pracovat v Austrálii? Přijď na inspirativní přednášky 7. srpna v Praze a 8. srpna v Liberci a zjisti, jak si splnit svůj australský sen!
Přednáška v Praze: Studium střední školy v Kanadě
Jaké to je studovat střední školu v Kanadě? Přijď si poslechnout praktické informace, inspiruj se a zažij střední školu jinak. Přednáška se koná 16. dubna 2024 od 17:30 v KC Vozovna na Praze 3.…
Záznam přednášky: Studium na střední škole v Kanadě
Zajímá tě, jaké to je studovat střední školu v Kanadě? V záznamu z přednášky na 1. IT gymnáziu v Praze se dozvíš informace z první ruky, od Darcyho Mullina, zástupce veřejných středních škol v okrsku…